Máte dotaz? 730 157 795 (Po-Pá 9:00-16h)
2 min. čtení
22. 6. 2019

Základní informace o sacharidech

Sacharidy, nebo taky kdysi používané uhlovodany, patří spolu s bílkovinami a tuky mezi hlavní živiny. Hlavní úlohou sacharidů je poskytovat energii. Jeden gram sacharidů obsahuje přibližně 4 kalorie.

Když jsou tráveny, sacharidy jsou rozděleny na glukózu, aby poskytly rychle dostupnou energii pro tělo rychle a efektivně. Sacharidy s vysokým glykemickým indexem (GI) rychle vstupují do krevního oběhu jako glukóza. Glukóza je monosacharid, tedy jednoduchý cukr, někdy označovaný jako hroznový či krevní cukr. Sacharidy jsou nejdůležitější formou paliva pro cvičení a sportovní aktivity. Tělo může ukládat sacharidy ve svalech a játrech jako glykogen, a tyto zásoby používají jako zdroj paliva pro mozek a svaly během fyzické aktivity. Zásoby glykogenu jsou omezené, takže je velmi důležité jich mít dostatek na začátku každého cvičení. Tím, že nemáte dostatek sacharidů ve vaší stravě při cvičení, můžete se cítit unaveni a postrádat energii a nebudete schopni plnit nejlepší výkon. Pravidelný příjem potravin bohatých na sacharidy je tedy důležitý pro udržení zásob. Správná volba potravin může pomoci zajistit, aby tělo mělo dostatek energie pro činnost, stejně jako pomoc při obnově pomoci. Mezi potraviny s vysokým obsahem sacharidů patří chléb, těstoviny, fazole, brambory, rýže a obiloviny.

Sacharidy dělíme na:

  • Monosacharidy, jednoduché sacharidy – nejjednodušší cukry, který jsou rychlým zdrojem energie.
    • Glukóza – je nejdůležitějším monosacharidem. Dodává energii nejen svalům, ale hlavně mozku. Jeli glukózy v těle hodně, promění se v tuk. Najdeme ji hlavně v medu a hroznovém cukru.
    • Fruktóza – jedná se o cukr v ovoci. Tento cukr není pro tělo nebezpečný. Avšak pokud je ve stravě fruktózový sirup, který je dodáván např. do slazených nápojů, začíná to být pro tělo velký nápor při nadměrné konzumaci.
    • Galaktóza - je součástí mléčného cukru laktózy (disacharid). Galaktóza vzniká při štěpení laktózy.
  • Oligosacharidy, složené sacharidy – obsahují více molekul jednoduchých cukrů. Oblíbeným oligosacharidem při sportu je maltodextrin, který oddaluje únavu.

Polysacharidy – patří mezi komplexní sacharidy při stravě. Energie v organismu se postupně uvolňuje a zajišťuje správnou hladinu glukózy v krvi. Hlavním polysacharidem je škrob. Nalezneme ho v rýži, obilovinách, bramborách a těstovinách.

Přímý zdroj

Jsme velkoobchod a máme 55 tisíc produktů skladem.

Poradíme

Fitness je náš svět a víme o něm vše.

Péče

Jsme rodinná firma a tak se o vás i postaráme.

Kvalita

Od roku 1997 pro vás vybíráme to nejlepší na trhu.